EU-valet 9 juni 2024

Demokratin får vi aldrig ta för given. Demokratin är vår kollektiva seger – men också vårt kollektiva ansvar där vi alla har en roll. Att rösta i EU-valet är din möjlighet att bestämma vad Europeiska unionen ska fokusera på under de kommande fem åren.

Nyheter från Europaparlamentet

Verksamhetsområden

Press och Media

Journalister använder Europaparlamentets presstjänster i Strasbourg

Är du journalist och har frågor om Europaparlamentet? Då kan du vända dig till Europaparlamentets presstjänst i Sverige. Vi levererar opartisk information till media och svarar på pressfrågor om Europaparlamentets dagliga verksamhet.

Presstjänsten i Sverige Audiovisuella tjänster Pressmaterial inför EU-valet 2024 Pressresor till Strasbourg

Lärare och unga

ww

Är du lärare eller elev och vill lära dig mer om EU och Europaparlamentet? Då kan du vända dig till Europaparlamentets kontor i Sverige.

Bli ambassadörsskola för Europaparlamentet Upplev Europa med din skolklass Skolklasser: Tävla om en plats till Euroscola i Strasbourg Youth Hub för lärare och unga Karlspriset för ungdomar

Sociala medier

ww

Följ oss i sociala medier för lättillgänglig information om Europaparlamentet på svenska.

Våra sociala medier Modereringspolicy

Dina ledamöter

De svenska Europaparlamentarikerna

Europaparlamentet har 705 folkvalda ledamöter, varav 21 är från Sverige. Lär dig mer om våra ledamöter och vilka frågor de jobbar med.

Om oss

Europaparlamentets kontor i Stockholm är Europaparlamentets förlängda arm i Sverige. Vi ansvarar för parlamentets kommunikationsverksamhet i Sverige och är en kontaktpunkt för lärare och elever, myndigheter, intressenter, svenska medier och allmänheten.

Just nu har vi problem med att nå oss på telefon. Kontakta oss därför på mail, antingen direkt till berörd person eller till EPstockholm@europarl.europa.eu

Kontakta oss

people

Therese Domisch

Press och media

0709-989 606 therese.domisch@ep.europa.eu
people

Tiia Mustonen-Kockberg

Press och media

0709-989 627 tiia.mustonen@ep.europa.eu
people

Klas Jansson

Lärare och unga

08-562 444 51 klas.jansson@ep.europa.eu
people

Anna Christiansson-Roth

Lärare och unga

08-562 444 57 anna.christiansson-roth@ep.europa.eu
people

Björn Kjellström

Tillsammans i Europa

08-562 444 53 bjorn.kjellstrom@ep.europa.eu
people

Anna Lundin

Ekonomi och administration

08-562 444 56 anna.lundin@ep.europa.eu
people

Amanda Karlsson

Digital kommunikation

072-212 27 14 amanda.karlsson@ep.europa.eu

Praktikplatser

Ansök om praktik på Europaparlamentets kontor i Sverige. Gå in på ansökningssidan för mer information om våra praktikplatser i Stockholm.

Gå till sidan Information om praktikplatser